ЛЬВІВСЬКА РЕГІОНАЛЬНА ОРГАНІЗАЦІЯ НАРОДНОЇ ПАРТІЇ
П'ятниця, 29.03.2024, 00:53
Меню сайту

Категорії каталогу
Наші статті [119]
Статті ЛОО НП

Форма входу

Пошук

Корисні посилання

Статистика

Всього онлайн: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Наші статті » Наші статті

Мораторій на землю – міф або «солодка пігулка» для селянина!

           Це одне з питань, що обговорили учасники круглого столу за участю депутатів - народників місцевих рад, керівників агропромислових підприємств, який нещодавно відбувся в м. Радехів.

Принаймні, так вважає голова Радехівської районної організації Народної Партії П. Залужний. На його думку, для цього потрібні «певні передумови в депутатському корпусі». Погодьтеся, доволі цікава думка. Адже йдеться не про економічні передумови й такі, що формуються на законодавчому рівні. Виходить, що у цьому надзвичайно складному і важливому питанні, яке стосується подальшої долі земель сільськогосподарського призначення, все залежить лише від ситуативної волі народних депутатів.

Однак не всі учасники поділили припущення Павла Залужного щодо майбуття земельного мораторію. Серед них є чимало таких, які припускають, що ризик продовження його дії залишається. До їх числа, зокрема, належить голова Львівської обласної організації Народної Партії Б.Л. Іщук. Він поцікавився у присутніх, як давно мораторій діє в Україні? У залі запала мертва тиша: ніхто не наважився дати точну відповідь. І не дивно, бо заборона на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення діє вже 11 років. За цей час українці призвичаїлися до неї. Враження таке, що з нею живемо все своє свідоме життя. І це при тому, що мораторій спочатку запроваджувався лише на 5 років. Логіка тодішніх депутатів була «залізною» – за цей час підготуємо належну законодавчу базу, створимо інші, в тому числі економічні, інституційні передумови та й запровадимо земельний ринок у повному обсязі. За таких умов землею сільгоспризначення можна буде торгувати без будь-яких обмежень. Однак вкотре підтвердився принцип, що немає нічого більш постійного, ніж тимчасове. Відтоді дія земельного мораторію парламентськими рішеннями продовжувалася кілька разів. Подібне сталося й минулорічного грудня. І якщо земельний мораторій доживе до визначеного народними обранцями терміну, то через 3 роки ми будемо відзначати його чотирнадцятиріччя. Богдан Іщук припустив, що саме так все може статися. Причина криється в тому, що ми ходимо по замкненому колу. Його доводи – якщо економічні, законодавчі, інституційні та будь-які передумови для скасування земельного мораторію не були створені протягом перших п’яти, а потім - одинадцяти років, то чому вони мають бути обов’язково створені через чотирнадцять років?

Втім, позиція Богдана Іщука  визначена чітко – «якщо ми вже будуємо ринкову економіку, то потрібно і землі сільськогосподарського призначення включати в ринкові відносини».У більшості країн, провадив Богдан Іщук, існує земельний ринок. «Чому він повинен суттєво відрізнятися в Україні? Для цього немає підстав». На переконання Богдана Іщука, продовження земельного мораторію – це заморожування статус-кво. «Ми матимемо продовження чинної ситуації в сільському господарстві, в розвитку сільських територій. Якщо всіх нас ця ситуація влаштовує, тоді продовження мораторію має сенс».Між тим, перспектива продажу земель сільськогосподарського призначення дедалі більше лякає українців. З цього приводу Павло Залужний висловився ще різкіше. «Часто лунає теза, що запровадження ринку землі – це як Рубікон: якщо торгуватимуть землею, то Україні – кінець». Спираючись на такі настрої, дуже важко формувати земельний ринок в Україні, зазначив він. Інше питання – в чиїх інтересах вибудовуватиметься земельний ринок. Павло Залужний вважає, що ті засадні положення, які знаходили відображення в законопроекті «Про ринок земель», не могли повною мірою задовольнити інтереси основних учасників сільськогосподарського процесу. І насамперед, це стосується агробізнесу.

Вважалося, що запровадження земельного ринку сприятиме інвестиційній привабливості АПК. Чесно кажучи, цієї інвестиційної привабливості ми не бачимо, - підкреслив Павло Залужний. Тому що юридичні особи як працювали до цього на засадах оренди, так і працювали б у разі прийняття законопроекту «Про ринок земель». Тому що у відповідності до нього юридичним особам не дозволялося купувати землі сільськогосподарського призначення». Права купувати землі сільськогосподарського призначення позбавлялися і фермерські господарства. Ще одна перепона на шляху формування земельного ринку виникла буквально недавно. Зараз триває процедура передачі прав реєстрації угод оренди земель від органів земельних ресурсів до реєстраційної служби Міністерства юстиції. Можна уявити, яким чином на такому тлі запроваджувався б земельний ринок. Павло Залужний впевнений: «Це був би повний хаос і в сільському господарстві, і в сільській місцевості. Тому ринок земель треба формувати лише тоді, коли держава буде до цього готова».

Таку саму думку поділяє і директор Бродівського заводу сухого знежиреного молока, голова районної організації Народної Партії Анатолій Биць: «Суспільство завжди живе так, як мислить більша частина його активного населення. І тут політики або підіграють таким настроям, або намагаються переконати суспільство в тому, що треба щось змінювати». Учасники круглого столу висловили спільну думку, що земельної реформи не уникнути. Вона має надати прозорості тим процесам, які доволі часто вже відбуваються на теренах України. І що земельна реформа має стати складовою загальнонаціональної аграрної політики, розрахованої на тривалу перспективу. Лише так можна вирішити нинішні проблемні питання та підштовхнути розвиток аграрної галузі та сільських територій. Важливо також провести широку дискусію із земельного питання на місцевих рівнях. Громадськість має сказати своє слово щодо нього. У подальшому це убезпечить всіх нас від спонтанних депутатських рішень. Будучи народними обранцями, депутати Верховної Ради змушені будуть зважати на думку  тих хто безпосередньо працює на землі.

 

Прес-служба Львівської обласної організації

Народної Партії

Категорія: Наші статті | Додав: narodnalviv (29.01.2013) | Автор: Прес-служба ЛОО НП
Переглядів: 737
Copyright ЛОО Народної Партії © 2024