ЛЬВІВСЬКА РЕГІОНАЛЬНА ОРГАНІЗАЦІЯ НАРОДНОЇ ПАРТІЇ
Неділя, 22.09.2019, 02:21
Меню сайту

Категорії каталогу
Всеукраїнські видання [11]
Матеріали з друкованих та електронних всеукраїнських ЗМІ
Місцеві ЗМІ [2]
Матеріали з друкованих та електронних місцевих ЗМІ

Форма входу

Пошук

Корисні посилання

Статистика

Всього онлайн: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Матеріали ЗМІ » Всеукраїнські видання

Карпатський велетень
Карпатський велетень

Львівське обласне управління лісового та мисливського господарства, в рамках транскордонного порозуміння, співпрацює з Регіональною Дирекцією Державних Лісів у Кросно (РДДЛ у Кросно). Підпорядковані Львівському управлінню підприємства реалізують декілька фауністичних програм. Зокрема, Програму «Відновлення популяції зубра європейського в українській частині Східних Карпат». Вона впроваджується у виробництво НПП «Сколівські Бескиди» спільно із західноєвропейськими колегами та за їх фінансової підтримки.

З ініціативи польських колег у гірській частині Польщі, в Ступосянському держлісгоспі, який входить до складу РДДЛ у Кросно, було проведено транскордонну нараду в галузі управління червонокнижними та іншими видами фауни Карпатського регіону. Основним питанням зустрічі було як використовуються кошти, спрямовані на охорону і примноження зубрів. Окремо обговорювалось питання охорони оленів та збереження і примноження глушців Карпатського регіону.

Крім директорів лісгоспів, виступали представники Польської АН, ведучі науковці, зокрема ветеринарної медицини, які стежать за фізіологією і станом популяцій зубрів, а також куратор європейського фонду друзів зубрів у Польщі.

Роботу зустрічі розпочав начальник РДДЛ у Кросно - Едвард Балвєрчак.

Він зазначив, що вперше завезли зубрів у Польські Бескиди (Східні Карпати) у 1963 році у кількості п'яти голів. Потім, до 1976 року, поетапно завозили з різних регіонів ще тридцять шість особин. Таким чином, сьогодні сформована репродуктивна Карпатська субпопуляції зубрів у гірському регіоні Польщі, яка складається з декількох стад і налічує понад чотириста голів. Найбільші стада утримуються в лісгоспах: Ступосяни, Команча, Лютовіска, Лєсно і Бяліград.

З 1963 року, з часів завезення зубрів, вони завдали шкоди лісовому господарству на суму 47 тис. злотих (120 тис. грн), а саме: знищено 9 га сільгосппосівів, пошкоджено до степені припинення росту 15 тис. дерев (53 м3 деревини м'яких порід). Ця шкода є значно меншою від шкоди, що завдається кабанами чи оленями протягом року.

Для розв'язання спірних питань, при регіональній дирекції створено дорадчу комісію, яка приймає рішення щодо життєдіяльності зубрів. Оцінює шкоду та приймає рішення про відшкодування збитків, завданих зубрами сільському чи лісовому господарству. До складу цієї комісії входять: директори лісгоспів, науковці, екологи, представники громадськості від місцевого самоврядування і ветеринарної служби. Аналогічні комісії, місцевих рівнів, створені при кожному держлісгоспі, де є зубри. Такі дорадчі комісії в Польщі, працюють уже десять років. Крім цього, при регіональній дирекції в Кросно і в кожному держлісгоспі, в штатному розписі, є спеціалісти - зуброводи, забезпечені спецтраспортом і засобами спостереження, в т. ч. радіоелектронними мікромодулями (телеметрії). Основні функції цих спеціалістів, - це спостереження за зубрами, їхніми сезонними міграціями, максимальною віддаленістю від основного місця проживання, за поведінкою стада. Тобто вони здійснюють постійний візуальний моніторинг виключно за зубрами. Куратор спеціалістів від регіональної дирекції - начальник відділу охорони лісових екосистем РДДЛ у Кросно д-р. інж. Петро Бревчинскій.

Самі зубри - власність міністерства охорони довкілля, а лісгоспи мають опікунські функції над зубрами. Лісгоспам із фонду охорони дикої природи Євросоюзу щорічно виділяють кошти на охорону, біотехнію, ветеринарний догляд, наукові спостереження та моніторинг. Щорічно представники фонду в Польщі проводять підсумкові спільні засідання, на яких обговорюють проблемні питання та звітують про використання коштів.

Куратор фонду зубрів у Польщі Ванда Олех-Пясецка розповіла присутнім про поширення зубрів у Європі, їх походження, генетику. З чотирьох тисяч європейських зубрів одна тисяча перебуває на території Польщі. Зі слів куратора на 2010-2013 роки, фонд зубрів виділив лісгоспам РДДЛ у Кросно 3,8 млн злотих (10 млн грн.). Куратор висловила побажання, щоб за кошти фонду збудувати в Карпатському регіоні ветеринарну науково-дослідну лабораторію і створити Карпатський центр вивчення зубрів. Запровадити транскордонний ветеринарний моніторинг за зубрами на території Польщі, України і Словаччини.

Професор ветеринарної медицини з Варшави Войцех Бєлєцкій докладно розповів про проблеми захворювань серед популяції зубрів та небезпеку поширення хвороб у стадах. За результатами патологоанатомічних досліджень найпоширенішими захворюваннями, серед Карпатської популяції зубрів, є бруцельоз і туберкульоз. Небезпеку для здоров'я зубрів становлять також інші вірусні та інфекційні захворювання, а також важливе місце для захисту організму від захворювань, займає і правильна підгодівля зубрів, особливо в осінньо-зимовий період, а також їх годівля у вольєрах.

З практики відомо, що зубри мають слабкий імунітет до хвороб. Важко лікуються і важко візуально визначити фізіологічний стан окремих особин і, відповідно, встановити, чи хвора тварина.

Враховуючи всі ці фактори у зимовий чи літній раціон додають корми, яких не вистарчає протягом певного періоду. Для кожного стада опрацьовується окремий раціон, зважаючи на біотичний потенціал та природні чинники, з врахуванням статево-вікової структури та інші фактори. Особливе значення має вивчення інтенсивності заражень, як самих звірів, так і зараженість пасовищ, на яких випасаються не тільки дикі тварини, а й домашні, а також ступінь заражень і домашніх тварин різноманітними заразними хворобами. Щоб уникнути захворювань звірів, на вірусні чи бактеріальні хвороби, потрібно постійно проводити моніторинг пасовищ та їх знезараження. Необхідно ввести відповідальність перед державою держветслужб на рівні села, району та області за недобросовісне обстеження пасовищ на предмет виявлення заразних збудників хвороб та проводити гістологічну перевірку з наступними профілактичними заходами щодо їх дезінфікації.

Ветеринарний моніторинг свідчить, що гірська популяція зубрів стійкіша від рівнинної популяції, і смертність зубрів менша.

Представник від Польської АН Коетан Поженовскій займається генетикою зубрів. Вивчає місця їх парування, отілення та переміщення, досліджує літні і зимові стації та докладає значні зусилля для охорони цих місць. Веде паспортизацію і родовід зубрів Карпатської популяції. Вивчає ефективність і точність різних способів обліку зубрів, структуру популяції, статево-вікову структуру і їх сезонні переміщення.

Він розповів про ареал освоєння лісових масивів різними стадами. Про важливість у процесі підгодівлі правильно підібраного раціону для самок і молодняку. Про те, що значимим для популяції є і статево-вікова структура стада, та типи лісорослинних умов, у яких перебувають зубри, особливо у вегетаційний період. Які корми є основною складовою і кормовою базою для зубрів у різну пору року.

Особливе значення в житті зубрів має стадний спосіб життя. Участь самок і самців у період розмноження. Відсоток виживання молодняку після отілення. Вивчається формування оптимального стада, а також і мінімальне стадо, яке здатне до позитивної репродукції.

Учасниками наради жваво обговорювали питання ветеринарного моніторингу. Ветеринарний моніторинг дасть можливість проводити селекцію в стадах, і, без шкоди для популяції, відстрілювати по 6-10 селекційних особин щорічно. Крім цього, відбір селекційних особин дає можливість проводити доскональне ветеринарне обстеження зубрів кожної популяції, а відповідно створює можливість дорадчій групі приймати виважені, ґрунтовні рішення щодо проведення певних заходів з лікування зубрів чи інших профілактичних дій. Окремим ізольованим, локальним стадам зубрів загрожує інбридинг. І щоб уникнути такого процесу, потрібен щорічний патологічний матеріал із кожного окремого стада для проведення експертизи на генетичному рівні.

Проведеними попередніми спостереженнями вивчено місця їх зимових і літніх стацій та визначено і нанесено на карту сезонні переміщення окремих стад. Усі стації зубрів узгоджуються з держлісгоспами, і в цих місцях, відповідно до сезону, обмежують лісогосподарські роботи, полювання та антропогенне навантаження, В зимовий період посилюється охорона зубрів.

Для дієвої транскордонної співпраці бракує координації спільних дій і трьохсторонньої угоди між Україною, Польщею і Словаччиною щодо моніторингу зубра.

У результаті наради було підписано Декларації порозуміння щодо укладення угоди між Львівським обласним управлінням лісового та мисливського господарства і Регіональною Дирекцією Державних Лісів у Кросно.

Василь БУРМАС, "ЛІСОВИЙ І МИСЛИВСЬКИЙ ЖУРНАЛ" №5/2011

Категорія: Всеукраїнські видання | Додав: Milana (20.12.2011)
Переглядів: 777
Copyright ЛОО Народної Партії © 2019