ЛЬВІВСЬКА РЕГІОНАЛЬНА ОРГАНІЗАЦІЯ НАРОДНОЇ ПАРТІЇ
Понеділок, 29.04.2024, 21:30
Меню сайту

Категорії каталогу
Наші статті [119]
Статті ЛОО НП

Форма входу

Пошук

Корисні посилання

Статистика

Всього онлайн: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Наші статті » Наші статті

„Як було, так було, але все таки якось воно було. І ще такого ніколи не було, щоб якось не було”


1 березня виповнюється 90 років з дня першого видання роману Ярослава Гашека «Пригоди бравого вояка Швейка», а відтак і день народження самого Швейка.

Роман Гашека «Пригоди бравого вояка Швейка» – один із найпопулярніших творів, написаних після Першої Світової війни. Перший задум роману виник в 1911 році. У Києві восени в 1917 році вийшла повість Я.Гашека «Бравий вояк Швейк у полоні». І тільки в 1921 році Я.Гашек почав писати книгу  в тому вигляді, в якому знає роман сучасний читач.

Існує версія про те, що в реальному житті Ярослав Гашек зустрічався зі справжнім Йозефом Швейком, який мекшав у Празі, працював пекарем і знав письменника із спільних пиятик. Під час війни Швейк нібито потрапив до російського полону і служив в контррозвідці. Коли в полон потрапив і Я.Гашек, Швейк не видав його і допоміг втекти. Після повернення до Праги, вони більше не зустрічалися. Нині пригоди Швейка перекладено майже шістьма десятками мов світу. Один із найкращих перекладів – український, який зробив Степан Масляк.

Для львів'ян якщо не предметом гордощів, то принаймні свідчення нашої участі в європейській історії є те, що бравий вояк Швейк дорогою на фронт побував у Львові, а останні його пригоди відбувалися таки на Львівщині, а саме на Старосамбірщині та Самбірщині: від теперішніх прикордонних Нижанковичів – через Солянуватку, Добромиль, Хирів. Відома усім книголюбам світу пригода на березі ставка сталася зі Швейком у Фельштині (тепер – Скелівка), коли він переодягнувся у стрій російського солдата. Той купався в річці, а коли побачив Швейка, то втік голий, не захопивши навіть мундир. Швейк і скористався цим одягом — ото його й прийняли за ворога, зараз тут вже кілька років стоїть пам’ятник Шейкові.

За описом Я.Гашека, Швейк приїжджав до Львова, був на львівському  вокзалі, він у Львові куштував пиво, і, за описом, воно йому сподобалося. Тому у Львові є аж два пам’ятника бравому вояці Швейку: у 2002 році, скульптор Сергій Олешко, посадив Швейка на крісло із люлькою і гальбою пива на проспекті Свободи, біля «Віденської кав’ярні»; у 2007 році відкрито другий – на площі Ринок, біля головного входу у міську Ратушу, там Швейк на велосипеді, робота скульптора Мирослава Дедишина.

Через Польщу, Чехію, Україну є туристичний маршрут «Слідами бравого вояка Швейка», який проляже в Україні від кордону з Польщею, через Добромиль, Хирів, Нижанковичі аж до Сокаля. Зараз його маркують, дбають про те, щоб у кожному містечку чи селі, де ступала нога Швейка, була про це якась згадка.

Христина Щур

прес-секретар Львівської обласної

організації Народної Партії

Категорія: Наші статті | Додав: narodnalviv (01.03.2011)
Переглядів: 2343
Copyright ЛОО Народної Партії © 2024