ЛЬВІВСЬКА РЕГІОНАЛЬНА ОРГАНІЗАЦІЯ НАРОДНОЇ ПАРТІЇ
П'ятниця, 03.05.2024, 06:30
Меню сайту

Категорії каталогу
Наші статті [119]
Статті ЛОО НП

Форма входу

Пошук

Корисні посилання

Статистика

Всього онлайн: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Наші статті » Наші статті

Ліс – екологічне обличчя країни

     Нарешті до нас прийшло таке довгоочікуване тепло. Перші промені весняного сонця і вже ось-ось наближення ще теплішого літа так і манять виїхати десь за межі міста, де річка, дерева, ліс і спокій. Одначе, коли задумуєшся над тим, куди саме поїхати, починаєш розуміти, що й лісів на окрузі не так вже й багато. А ті, що є або брудні, або негарні, або перенасичені людьми. Які причини? Незаконна рубка, неналежний догляд, нищення і забруднення? І ліс перетворюється – в кращому випадку на збіднілий парк, в гіршому – на пустку. Саме про такі проблеми лісів в Україні і їх вирішення нам розповість завідувач кафедри екології Національного лісотехнічного університету України, голова партійного осередку Франківського району Народної Партії м. Львів Леонід Копій.

     1. Леоніде Івановичу, розкажіть будь ласка в якому стані зараз українські 
ліси?

     Якщо порівнювати лісистість України з лісистістю у Європейських країнах, то ситуація одна з найгірших. Адже в Україні ліси займають 15, 7 відсотка від усієї території. А це найнижчий показник у Європі. Саме тому зараз лісівники посилено працюють над збільшенням кількості лісів. Наприклад, цього року мають висадити 70 тисяч гектарів лісу. А до 2040 року Державний комітет лісового господарства запланував підвищити лісистість України до 21%. 
     2. На вашу думку, наскільки реальними є такі плани?
     Якщо лісівники посилено візьмуться за цю справу, то обов’язково досягнуть планки 21%. Однак все ж згідний, що можуть виникнути певні перешкоди. Завадою для висадження лісу може стати брак коштів. Бо висадити ліс – справа не з дешевих. Держава коштів на це не виділяє. Частково допомагає екологічний фонд Львівщини, а решта лісівники беруть на себе: проводять лісокористування, продають деревину, оплачують зарплату і податки, а все, що залишається віддають для потреб лісу.
     Інша проблема, яка стоїть на перешкоді до заліснення території – це розпайовані землі. Тобто, земля, яка колись вважалася частиною лісу, внаслідок певних обставин була знищеною. І її віддали певній особі для сільськогосподарського користування. Тепер ці землі просто так ніхто не віддасть. Їх треба купувати або змінювати закони. Однак в цьому плані держава пішла нам на зустріч. Віднедавна знищені землі дозволили вилучати з користування і передавати для заліснення чи залуження. 
     3. Чому такий маленький показник заліснення територій в Україні? Чи не є причиною цьому вирубка лісів? Адже відомо, що щороку на Львівщині зокрема, незаконно вирубують до 10 тисяч кубометрів деревини?
     Вирубку лісу – не можна розглядати лише з одного боку. Бо це проблема двояка. Звісно буде обманом, якщо я скажу, що в лісах нашої області нема злочинців, які крадуть дерева, бо насправді вони є і їх є багато. Але лісівники-охоронці нічого з цим вдіяти не можуть. Чому? Тому що законодавсто не на їхньому боці. Не раз були такі випадки, коли лісівники ловили цих крадіїв і віддавали у руки міліції. Але за день-два їх відпускали. А ті потім погрожували охоронцям лісу, спалювали їхні будинки та робили інші шкоди. З цього приводу, кілька років тому у Чернівцях навіть був страйк. Лісівники відмовилися їхати в ліс без супроводу міліції. Бо кожному дорожче своє життя, а вже потім робота. 
     4. Який зміст несе у собі законна вирубка лісів?
   В цілому, я би хотів сказати, що вирубка лісу – це те саме, що збирання врожаю пшениці. Так само, як працівники сільського господарства вирощують пшеницю, так само лісівники протягом 80-100 років вирощують дерева. Потім вони цей врожай збирають, бо в іншому випадку він просто на просто пропаде Тому вирубка лісів має бути, але вона має бути правильною. Щодесять років відбувається лісовпорядкування, яке визначає, яку кількість дерев можна вирубувати. Воно не має перевищувати кількості дерев, які приросли за певний проміжок часу. Так якщо Львівщина має 431 тисячу гектарів лісу, на одному гектарі якого щороку проростає 4 кубометри, то щороку можна вирубувати один мільйон двісті тисяч кубометрів – це і є законна вирубка дерев.

     5. Знаємо, що на Львівщина часто страждає від повені. Однією з причин затоплення деякі екологи вважають саме вирубку лісу. Яка ваша думка з цього приводу?
     Питання повеней можливо трохи прибільшене. Ліси регулюють поверхневий стік води при зливових дощах, але до певної межі. Коли падає дощ, волога спочатку падає на крону дерев, потім опускається все нижче і нижче до грунту. Але коли вже грунт повністю насичений вологою, а дощ продовжує падати, тоді ліс не врятує від повені. Небезпека є хіба що тоді, коли на схилі відбулася суцільна вирубка лісу. Але лісники намагаються такого не допускати.

     6. Чи застосовують на Львівщині метод природного відтворення лісів?
     Так, і я вам скажу, доволі активно, бо це дешевше, вигідніше і не потребує таких великих затрат часу. Єдине, чого треба для такого відтворення – це належний догляд за молодим поколінням деревостанів. Дерево плодоносить, розкидає насіння і з цього насіння проростають нові деревця. Але, щоб ці дерева виросли здоровими і гарними за ними треба доглядати, чим лісівники і займаються.

     7. А в нас достатньо засобів, за допомогою яких можна здійснювати цей належний догляд?
     Якщо чесно, в нас немає відповідної техніки. А тому люди покладаються здебільшого на власні сили. Добре, коли хтось має трактор. Ще краще, коли є коні. Але було б значно краще, якби ми мали спеціальні машини, які полегшили б життя людям і не нищили лісу. І коли ще для того, щоб садити ліс і доглядати за ним, можна обійтися без ноу-хау в техніці, то вирубка лісу цього дуже потребує. Адже в Європі застосовують такі машини, які вивозять дерева з лісу повітряним шляхом. Відтак не нищиться грунт, не ламаються інші дерева та й людям легше у пересуванні. Але тут знову все впирається в кошти, яких в Україні нема.
 
     8. Розкажіть будь-ласка про екологічне значення лісу.
     Лісове повітря насичується відповідними леткими речовинами – фітонцидами, які вважаються лісовими антибіотиками, бо вбивають бактерії. Тому, перебуваючи в лісі, людина ніколи не захворіє на інфекційні захворювання. Більше того, білоруські дослідники провели експеримент, в ході якого вияснили, що там, де місцевість більше заліснена, люди хворіють менше, а от там, де ліси трапляються рідко, там населення хворіє частіше. Тому ліс треба берегти, бо він приносить лише користь всім живими організмам. 
Наталка Когут
Прес-секретар Львівської обласної організації
Народної Партії



Категорія: Наші статті | Додав: narodnalviv (14.05.2009) | Автор: Наталка Когут
Переглядів: 1242
Copyright ЛОО Народної Партії © 2024